Jaka kostka brukowa przed domem spełni zadania funkcjonalne i estetyczne?


Jaka kostka brukowa przed domem spełni zadania funkcjonalne i estetyczne?

Chociaż istnieje wiele możliwości zagospodarowania terenu przydomowego, kostka brukowa pozostaje jedną z najpopularniejszych. Zapotrzebowanie na ten materiał budowlany rośnie z każdym rokiem. W końcu stała się ona trwałą i niezawodną powłoką poprawiającą przestrzeń prywatnych domów. Wybierając zasięg dla obszaru miejscowego, należy zwrócić uwagę na charakterystykę obciążenia, odmiany, metody produkcji. Właściwości obciążeniowe materiału zależą od jego grubości, im grubsza kostka, tym większe obciążenia może wytrzymać. Na przykład dla ścieżek ogrodowych odpowiednie są kostki brukowe o grubości 3-6 cm, na miejsce parkingowe dla samochodu od 6 cm.

Jaka kostka brukowa przed domem spełni zadania funkcjonalne i estetyczne?

Wybór odpowiedniej opcji stylizacji jest sprawą ważną, ponieważ kostka brukowa to materiał trwały i będzie dekorował podwórko przez wiele lat. Jeśli terytorium domu jest stosunkowo małe, lepiej sprawdzi się kostka brukowa 4 cm o dyskretnych odcieniach, wizualnie powiększa przestrzeń. To cieni i lekki rodzaj kostki, który może być wykorzystywany tylko do ruchu pieszego oraz pojazdów o maksymalnej masie do 2 ton.koszt-ułożenia-kostki-brukowej-w-Świnoujściu

Właściciele dużych powierzchni przydomowych nie muszą ograniczać w wyborze koloru i wzoru: odpowiedni jest zarówno duży wzór, jak i mały. Kolory powłoki również mogą być bardzo różnorodne. Najważniejsze, że stylizacja pasuje do ogólnej koncepcji architektury budynku. Firmy prowadzące sprzedaż kostki brukowej dysponuje szeroką ofertą tych materiałów brukarskich pod względem kolorystycznym, rozmiarowym i kształtu.

Zakres rozmiarów kostki brukowej

Przy wyborze kostki brukowej betonowej lub granitowej bardzo ważne jest kierowanie się jej rozmiarem, ponieważ można kostkę układać tylko w całości, bez cięcia. Zasadniczo potrzebne są następujące standardowe rozmiary:

  • 50 × 50 cm do układania obszarów na obwodzie domu, a także do układania ścieżek. Jest to bardzo wygodny produkt, gdy wymagane jest wykonanie przejścia dla jednej osoby, ale konieczna jest bardzo wysoka jakość przygotowania bazy, w przeciwnym razie zacznie się zapadać pod dużym obciążeniem.
  • 40 x 40 cm – idealne do podwójnego rzędu ścieżek ogrodowych. Najpopularniejsze typy kostki brukowej tych rozmiarów imitują faktury takie jak: parkiet, deski i tak dalej
  • 30 × 30 cm – dzięki idealnemu stosunkowi wagi do linii wymiarowej jest w stanie wytrzymać znaczny nacisk i duże obciążenia
  • 10 × 10 cm – tzw. kostka brukowa do dziedzińców.

Prawidłowo ułożona wytrzymuje określone obciążenia w zależności od jej grubości:

  • Kostka brukowa 4 cm – dla pieszych, w szczególności nadaje się na podwórka domów prywatnych
  • Kostka 6 cm – dla rowerzystów i innych małych pojazdów
  • Kostka 8 cm – wytrzymuje samochody, można ułożyć przed wejściem do garażu
  • Kostka 10 cm – jest w stanie utrzymać nawet pojazdy ciężarowe bez odkształceń.

Sprzedaż kostki brukowej obejmuje różne rozmiary pod względem długości i szerokości, materiały, z jakiego jest wykonana. Dzięki temu można układać różne kompozycje jak np.: prostokąt, kwadrat, sześciokąt, trapez, eko kostki z odstępnikami, ażur.

Kolor i kształt – wybór jest szeroki

Dlaczego warto wybrać kostkę brukową z kamienia naturalnego zamiast zwykłej płyty chodnikowej? Estetyczne właściwości kamienia zawsze przewyższają sztucznie stworzone materiały, bez względu na to, jak dobrze są wykonane. A jeśli ktoś potrzebuje funkcjonalności i piękna, może rozważyć połączenie kostki brukowej i kamienia. Co więcej, współcześni producenci wykorzystują w swoich produktach kamień naturalny, aby nadać im wygląd bliższy oryginałowi. Granitowe kostki brukowe są bardzo różne: rozdrobnione i przetarte, a także z obróbką powierzchni i groszkowane. Kostka brukowa z kwarcytu i piaskowca ma już doskonałe właściwości antypoślizgowe.

Sprawdź koniecznie:

Jak ważny jest odpowiedni wybór kostki brukowej?

Jeśli wszystkie etapy montażu przebiegną prawidłowo, kostki brukowe przed domem będą służyć wiernie, zaskakując estetyką i pięknem pierwotnego wyglądu przez kilkanaście lat. Wyraźna lub dyskretna, gładka lub szorstka, z małym wzorem lub dużym wzorem, ta niesamowita powłoka może odmienić każdy dziedziniec. Nadając architektonicznej kompozycji budynku wykończony i zadbany wygląd. Różnorodność nowoczesnych kostek brukowych daje pole do kreatywności, pozwalając wcielić się w najśmielsze fantazje projektowe.

Kostka brukowa cena za m2

Cena konkretnej kostki brukowej jest uzależniona od materiału zastosowanego do produkcji. Szukając ekonomicznego wykończenia powierzchni przydomowej można wybrać betonową kostkę brukową cena za m2 to 30 złotych. Jednak produkt barwiony będzie miał wyższą cenę w granicach 50 do 80 złotych za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o sprzedaż kostki brukowej granitowej, cena będzie sporo wyższa i może przekraczać 160 zł/m2. Im większa kostka tym wyższa cena.

Jeżeli układanie kostki brukowej będzie powierzone brukarzom, trzeba poznać koszt wykonania takiej usługi. A będzie to uzależnione od podłoża, rozmiaru prac do wykonania a także grubości kostki. Ceny zaczynają się od 30 zł/m2 i sięgają do około 100 zł/m2. W kosztorysie należy uwzględnić koszt ułożenia takich elementów jak: krawężniki i obrzeża: około 25 złotych za metr bieżący.