Chirurg ortopeda – czym się zajmuje


Chirurg ortopeda

Chirurg ortopeda – czym się zajmuje i kto powinien się z nim zobaczyć? Ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności lekarskich i jedną z najważniejszych specjalności. Chirurdzy ortopedzi diagnozują i leczą stany, które wpływają na układ mięśniowo-szkieletowy organizmu. Poniżej odpowiadamy dokładnie, co robi ortopeda podczas badania i do kogo się udać.

Chirurg ortopeda – czym się zajmuje?

Ortopedia to bardzo szeroka specjalizacja. Wiedza lekarza musi obejmować całą anatomię, ze szczególnym uwzględnieniem układu mięśniowo-szkieletowego. O ile kiedyś ortopedia skupiała się tylko na dzieciach (sama nazwa wskazuje: od greckiego słowa orthos oznaczającego prosty, a paidia – dziecko), o tyle lekarze posiadający tytuł chirurga dziecięcego mogą zajmować się także ortopedią, teraz ortopedia leczy także dorosłych. Wbrew powszechnemu przekonaniu o zawodzie ortopedy nie zajmuje się on tylko urazami kostnymi.

Chirurdzy ortopedzi zajmują się również leczeniem i stosowaniem metod zachowawczych w zakresie różnych zwyrodnień, wad postawy, zmian spowodowanych uszkodzeniami neurologicznymi, wadami genetycznymi czy chorobami metabolicznymi, a także nowotworami narządu ruchu. W praktyce oznacza to, że ortopedzi badają i leczą cały układ kostny (poza czaszką), koncentrując się na układzie mięśniowym, stawach i więzadłach, naczyniach krwionośnych oraz układzie nerwowym. Ponadto zdecydowana większość chirurgów ortopedów zajmuje się również traumatologią. Oznacza to, że chirurdzy ortopedzi mogą badać, diagnozować i leczyć wszystkie skręcenia, złamania i zwichnięcia, w tym wymagające operacji.

Jakie choroby leczą ortopedzi?

Ponieważ Ortopedia w Ortho Expert to tak szeroka dziedzina, lista chorób i schorzeń, które specjalista diagnozuje i leczy jest również długa. Wśród wielu urazów i schorzeń, które chirurg ortopeda powinien rozpoznać i umieć leczyć, z pewnością można wymienić następujące:

  • Wady wrodzone narządu ruchu – bardzo częstymi wadami są dysplazja stawu biodrowego, stopa końsko-szpotawa, dysplazja kręgosłupa itp.;
  • Choroby zapalne – atakują stawy i kości;
  • Stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania;
  • Schorzenia kręgosłupa – zwyrodnienia spowodowane przez osteoporozę lub przepukliny;
  • Deficyty postawy – skolioza, kifoza, płaskie plecy i lordoza;
    guz kości;
  • Przeciążenie stawów – takie jak bardzo powszechny zespół cieśni nadgarstka;
  • Przykurcz Dupuytrena – jest to stan postępujący, który powoduje powstawanie guzków na palcach i dłoniach, z czasem powoduje wygięcie palców do wewnątrz;
  • Choroba Schurmanna – zwana młodzieńczą kifozą, która powoduje deformację i skręcenie kręgosłupa;
  • Choroba Olliera – znana również jako enchondromatoza i chrzęstniakowatość śródkostna, charakteryzuje się tworzeniem guzków w pobliżu chrząstki wzrostowej kości długich.

Kto powinien zgłosić się do chirurga ortopedy?

Chirurg ortopeda
Chirurg ortopeda

Największą grupę pacjentów w poradni ortopedycznej stanowią pacjenci wymagający leczenia stanów pourazowych. Dlatego warto zgłosić się do lekarza ortopedy, jeśli problemem są ograniczenia ruchowe, deformacje, przykurcze. Ponadto, w przypadku złamań wymagających korekcji, a nawet interwencji chirurgicznej, należy skonsultować się ze specjalistą ortopedą. Często konieczna jest operacja, jednak chirurg ortopeda zazwyczaj jest w stanie podjąć działania zachowawcze, takie jak rehabilitacja, wkładki do butów, ponadto chirurg ortopeda minimalizuje skutki związane z niepełnosprawnością, np. do lekarza ortopedy zgłaszają się również osoby, które mają problemy ze zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa.

Najczęstszą przyczyną wizyt lekarskich poza oczywistym ograniczeniem ruchomości był ból. Objawów nie należy bagatelizować, zwłaszcza we wczesnych stadiach, a lekarz ortopeda może zlecić rehabilitację i ćwiczenia. Te z kolei znacznie przyczyniają się do poprawy zdrowia. Operacja może być konieczna, jeśli zwyrodnienie rozwija się bardzo późno. Jeśli chodzi o wizytę u pediatry, chirurga plastycznego, najlepiej udać się do niej zaraz po urodzeniu dziecka. Specjalista będzie miał wtedy możliwość prawidłowego zbadania rozwoju mięśni, stawów i kości. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz będzie mógł zlecić korektę i usunięcie ewentualnych wad budowy ciała dziecka.

Wizyta u ortopedy może odbyć się prywatnie lub w ramach NFZ – każda z tych opcji ma wady i zalety. Do chirurga ortopedy w ramach NFZ powinieneś zgłosić się tylko wtedy, gdy otrzymałeś odpowiednie skierowanie od swojego lekarza rodzinnego. Niestety, chociaż jest to opcja bezpłatna, czas oczekiwania na konsultację jest często długi (nawet do kilku miesięcy), dlatego warto udać się na prywatną wizytę, jeśli sprawy wydają się pilne, na przykład gdy ból i trudności w poruszaniu wydają się nasilać. Jednak ta opcja może wiązać się z pewnymi kosztami, które często odstraszają potencjalnych pacjentów. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, nie warto zwlekać.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl