Wieloletni dom z drewna – jak go zbudować?


Wieloletni dom z drewna - jak go zbudować?

Wieloletni dom z drewna – jak go zbudować? Poznaj wady i zalety domów z bali. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na inwestycję w budowę domów drewnianych, które są otwarte przez cały rok. O ile do niedawna architektura szachulcowa kojarzona była przede wszystkim z formami budownictwa letniskowego, o tyle dziś domy o konstrukcji szachulcowej spotkać można niemal wszędzie.

Doceniliśmy ich nietuzinkowy wygląd i przytulną atmosferę, ponadto budowa takiego domu nie zajęła nam dużo czasu. Jak przebiegają etapy budowy domku z bali? Jakie są wady i zalety konstrukcji drewnianych?

Czy warto budować domy z bali?

Zdaniem architektów wykorzystanie drewna, naturalnego surowca, do budowy domu całorocznego to niezwykle opłacalna inwestycja. Po pierwsze, całkowity koszt budowy i wyposażenia takiego domu jest znacznie niższy niż budowa tradycyjnego domu z cegły. Ma to ogromny wpływ na szybką realizację gotowych projektów, drewno jest materiałem bardzo łatwym w obróbce. Dzięki tym właściwościom znacznie skraca się czas montażu instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Chcesz wiedzieć, jak wygląda całoroczna chata z bali? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak wygląda budowa chaty z bali?

Przed przystąpieniem do budowy domu z bali należy dokładnie przygotować cały projekt. Więc od czego zacząć? Niewątpliwie pierwszym krokiem musi być projekt domu, zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnemu architektowi, który dostosuje ogólną wielkość i wygląd domu do wielkości działki, na której się znajduje. Gotowy projekt uwzględni również wszelkie prośby i opinie potencjalnych klientów.

Drugim krokiem jest znalezienie odpowiednich fachowców odpowiedzialnych za realizację przygotowanego projektu. Obecnie na polskim rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji domów drewnianych. Najlepszym sposobem na skrócenie czasu poszukiwania doświadczonego zespołu jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej.

Wieloletni dom z bali – jak go zbudować? Poznaj zalety i wady domów z bali

Wieloletni dom z drewna - jak go zbudować?
Wieloletni dom z drewna – jak go zbudować?

Kolejnym etapem jest właściwe rozpoczęcie budowy, czyli postawienie pierwszej ściany lub belki. Czas budowy domów z bali w ciągu roku na ogół nie przekracza czterech, pięciu miesięcy. Najszybciej buduje się domy szkieletowe – często nazywane domami z prefabrykatów, których zdecydowana większość powstaje w warsztatach produkcyjnych. Budowa domu z bali zajmuje więcej czasu, ale efekt końcowy jest naprawdę oszałamiający pod względem wizualnym. Drewniany dom charakteryzuje się ciekawą i nietypową konstrukcją widoczną zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz.

Całoroczne domy z bali budowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, cała konstrukcja składa się z elementów dopasowanych co do najmniejszego cala. Budowa takiego domu nie wymaga użycia różnego rodzaju zapraw, więc nawet przy złej pogodzie prace remontowe mogą być kontynuowane. Ponadto prace remontowe prowadzone od wewnątrz nie są czasochłonne, a w większości przypadków dom wymaga jedynie drobnych remontów.

Czy warto budować taki dom? Biorąc pod uwagę zysk, można śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej opłacalna inwestycja. Musimy jednak pamiętać, że domy z bali, jak wszystko inne, mają swoje wady i zalety, o czym powiemy później.

Zalety domków z bali

Niski koszt wykonania i szybki proces budowy to dopiero początek decyzji o zaletach budowy domu z bali. W tym miejscu należy również wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Domy z bali są energooszczędne, pamiętaj, że oszczędzając zużycie energii, możemy przyczynić się do poprawy środowiska, w którym żyjemy. Budowa domu w technologii drewnianej pozwala na wznoszenie budynków w dowolnym stylu aranżacji i różnej wielkości. Dom całoroczny jest zdecydowanie większy niż tradycyjny domek letniskowy. Ich konstrukcja jest trwała, a ich powierzchnie odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Wady domków z bali

Wbrew wielu zaletom budowy całorocznego domu z bali, nie możemy zapominać o wadach budowy domu. Najważniejszą z nich jest kwestia trwałości Po długim okresie użytkowania dom drewniany wymaga dodatkowej konserwacji. Z kolei okazuje się, że tradycyjne budynki murowane nazywane są często domami pokoleniowymi i nie bez powodu. Mury z cegły oprócz tego, że są odporne na warunki atmosferyczne, niestraszne im również upływ czasu. Właściciele domów z bali muszą pamiętać o regularnym impregnowaniu drewna, aby zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią, wodą, promieniami UV i szkodnikami.

Podsumowując, budowa domu z bali całorocznych, czyli takiego, który nadaje się do zamieszkania przez cały rok, jest niezwykle prostym procesem. Budowa domu, remonty i remonty trwają zaledwie kilka miesięcy, co znacznie przyspiesza przeprowadzkę do nowego mieszkania.