Jak uszyć ubrania ciążowe


Jak uszyć ubrania ciążowe

Ciąża to stan, w którym kobieta przeżywa wiele emocji. Zaczynając od radości, zadowolenia i ekscytacji, po zmęczenie, strach czy niepewność. Dlatego też wiele rzeczy i działań powinno być skierowane właśnie ku ciężarnej, a jej styl życia może być nieco odmieniony. Jedną z widocznych i zrozumiałych zmian jest metamorfoza wizualna. Razem z nią zmienia się także szafa przyszłej mamy.

Warto jednak pamiętać o tym, że większa garderoba nie oznacza, że ma być ona zaniedbana czy mało atrakcyjna. Kobieta w ciąży powinna zadbać o swój wygląd w szczególności dla samej siebie oraz swojego samopoczucia. Jak stworzyć atrakcyjny zestaw ubrań ciążowych? Jak je uszyć samemu? Na co zwrócić uwagę tworząc tego rodzaju odzież?

Ubrania ciążowe dla kobiet ceniących sobie komfort i wygodę

Stworzenie własnej garderoby ciążowej, to bardzo dobry pomysł. Dzięki swoim indywidualnym projektom ubrania te będą pasowały do właścicielki pod każdym względem. Jednak zanim zostanie ona wykonana warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przed rozpoczęciem tworzenia warto skupić się na:

  • materiale wykonania – w okresie ciąży warto zrezygnować z ciężkich, sztywnych lub ograniczających ruchy tworzyw. Najlepszą opcją będzie wykorzystanie tkanin naturalnych w postaci bawełny, lnu, włókien bambusowych czy wiskozy. W letnie dni powinien on przepuszczać powietrze oraz dostarczać odpowiedniego chłodu. W zimie zapewniać optymalną temperaturę ciała i nie powodować wyziębienia. 
  • krój – powinien być wygodny, ale nie oznacza to, że niemodny lub nudny. Musi również być dopasowany do możliwości i umiejętności krawieckich ciężarnej. Warto skorzystać z przygotowanych przez inne osoby fasonów lub przerabiać gotowe już ubrania.
  • rozmiar – ten musi przede wszystkim pasować do budowy ciała kobiety, jej wagi, objętości brzucha. Nie może uciskać, jednak warto, by też nie był zbyt luźny. 
  • okres ciąży – warto pamiętać o tym, że stan ten będzie chwilowy, więc nie warto inwestować w drogie oraz czasochłonne projekty. Im bliżej rozwiązania tym bardziej warto zastanowić się nad prostymi rozwiązaniami – liczy się wygoda zakładania czy zdejmowania odzieży. 

Jak więc wykonać wygodne bluzki, sukienki czy spodnie? Jakie rozwiązania spodobają się każdej ciężarnej kobiecie? Jak uszyć atrakcyjny strój dla pań z brzuszkiem?

Bluzki dla kobiet z brzuszkiem

Szycie to czynność, która może uspakajać oraz dać przyszłej mamie ciekawe zajęcie i dostarczyć relaksu. Jednocześnie możliwe jest stworzenie garderoby według własnych upodobań i przekonań. Jednym z prostych elementów stroju jest bluzka. Można wykonać ją od podstaw, jak również przerobić z istniejącej już odzieży. Ważne by była ona dopasowana w górnej partii ciała oraz wygodna, luźna i nie uciskająca w dolnej jej części.  

Jak uszyć ubrania ciążoweBluzkę taką można wykonać z kawałka prostokątnego materiału. Szycie należy rozpocząć od pobrania wymiarów. Tkaninę złożyć na pół i wywinąć na lewą stronę. Kolejno wyznaczyć środek powierzchni i wyciąć od góry dekolt – o średnicy około 25 – 30 cm. Tak przygotowaną podstawę obszyć z lewej i prawej strony pozostawiając dziury na ręce. Rękawki i dekolt ładnie zakończyć wybierając odpowiedni ścieg na maszynie. Tak stworzona bluzka może służyć jako luźna tzw. tunika. Można również dołączyć do niej pasek o takim samym kolorze “odcinając” materiał ponad brzuchem.
Warto również skorzystać z wielu innych zamieszczonych w sieci propozycji na bluzki z długim rękawem czy marszczeniami. 

Sukienki ciążowe na letnie dni

Bardzo lubianym strojem noszonym przez ciężarne kobiety są sukienki. Nic w tym dziwnego. Są proste w zakładaniu, nie ograniczają ruchów, jednocześnie dodając przewiewu oraz lekkości. Jak wiadomo niekiedy dopasowanie takiej odzieży może okazać się kłopotliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie własnej kreacji. 

Do stworzenia oryginalnej, pięknej oraz wygodnej sukienki należy przygotować: maszynę do szycia, materiał z którego wykonana będzie nowa garderoba,  nożyczki, nici i inne akcesoria. Warto zastosować tkaniny  z dużą domieszką elastanu. Sukienka będzie się rozciągać, a co za tym idzie, posłuży na dłuższy okres czasu. 

Wygodną sukienką ciążową jest ta o prostym kroju z marszczeniami po bokach. Dzięki temu fasonowi sukienka rośnie razem brzuszkiem mamy. Po dobraniu rozmiaru oraz wycięciu wykroju należy zaznaczyć miejsce marszczeń, w których pojawi się jedynie fastryga. Kolejnym krokiem jest połączenie elementów ze sobą i wykonanie ewentualnych dodatkowych zdobień. 

Spodnie dla ciężarnych pań

Dla wielu pań najbezpieczniejszą formą stroju są spodnie. Wygodną oraz funkcjonalną odzież można wykonać z istniejących już jeansów lub sztruksów, które pasują do kobiety od ud w dół. Aby je stworzyć wystarczy wyciąć z istniejącej już garderoby spodnią część kieszeni przednich – łącznie z górnym pasem spodni. W miejsce powstałej dziury należy wstawić prostokątny element wycięty z innej – elastycznej dzianiny. Dzięki temu zabiegowi spodnie będą dopasowywać się do rozmiaru brzucha, nie uciskając go. 

Tego rodzaju spodnie można również stworzyć odcinając górną część materiału – w okolicy paska, kolejno doszywając na całej długości elastyczny materiał sięgający wysokości połowy brzuszka. Ma on przede wszystkim być wygodny, chronić przed przewianiem lub opadaniem spodni.