Jak zrobić zabawki z drewna


Jak zrobić zabawki z drewna

Kiedy mamy małe dziecko to zazwyczaj bardzo szybko zaczynamy zauważać, że wokół niego pojawia się bardzo dużo zabawek, często są to zabawki, które kupujemy sami, ale bardzo często, są to też zabawki, które są darowane na przykład przez członków rodziny. Zabawki są różne, są to pluszaki, namioty i domki dla dzieci, klocki, kosze do zabawek oraz wiele innych. Może zdarzyć się tak, że dziecko w ciągu roku zgromadzi taką ilość zabawek, że gdyby były one dopasowane do każdego etapu rozwoju, jaki będzie przechodziło, to właściwie można by powiedzieć, że zabawek w swoim życiu dziecko już nie potrzebuje. Niestety wiele z tych zabawek jest wątpliwej jakości, a bardzo często chcielibyśmy, aby nasze dziecko miało porządne zabawki, które do tego na przykład będą drewnianymi zabawkami ekologicznymi. Jak się okazuje, możemy wiele zabawek zrobić samodzielnie, bardzo często nawet minimalnym nakładem pracy, a dodatkowo będą to zabawki ekologiczne oraz fajne.

Jak zrobić zabawki z drewnaDrewniane klocki

Najprostszą rzeczą do wykonania, jeżeli chodzi o zabawki z drewna, które moglibyśmy zrobić naszemu dziecku, są to drewniane klocki. W podstawowej formie, kiedy chcemy je wykonać, tak naprawdę potrzebujemy tylko i wyłącznie zakupić w markecie technicznym kawałek belki drewnianej, o pożądanym przez nas wymiarze i po pocięciu na mniejsze fragmenty (tak, abyśmy uzyskali odpowiednią liczbę sześcianów), powierzchnię takich wyciętych klocków najlepiej jest lekko przeszlifować, (aby usunąć wszelkiego rodzaju zadziory), a następnie pomalować. Ostatnim etapem jest malowanie klocków. Warto tutaj pamiętać, że zależnie od tego, czy klocki są przeznaczone dla bardzo małych dzieci lub starszych, to przede wszystkim musimy zadbać o to, jaką będzie pomalowane farbą, ponieważ jeżeli klocki mają być przeznaczone dla dziecka malutkiego, to najprawdopodobniej będą gryzione, ponieważ drewniane elementy są do gryzienia jednymi z ulubionych. Farba taka powinna być przede wszystkim wykonana z rozpuszczalników naturalnych lub na bazie wody. Kupienie takiej farby wcale nie jest bardzo drogie, najczęściej jest to koszt 10-20% większy, niż zakupienie takiej samej ilości farby klasycznej.

Na temat klocków warto też podkreślić, że jeżeli chcielibyśmy zrobić klocki nieco bardziej rozbudowane, to możemy na przykład zrobić klocki oczywiście sześcienne, możemy zrobić klocki, które będą mieć elementy również w postaci prostopadłościanów (krótszych lub dłuższych), z których to będzie można zbudować różne konstrukcje. Używając kleju, możemy klocki sklejać między sobą i tworzyć na przykład takie figury geometryczne, jakie znamy na przykład z tetrisa. Jest to naprawdę bardzo duże pole do popisu dla naszej kreatywności, a patrząc się na rynek zabawek, to tego typu zabawek wbrew pozorom nie ma zbyt dużo, jeśli idzie o wybór, a jeśli już nawet są, to trzeba za nie zapłacić naprawdę spore pieniądze.

Latawiec

Latawiec jest to druga rzecz, którą możemy wykonać bardzo prosto z wykorzystaniem drewna. Czym jest latawiec, oczywiście każdy z nas wie, ale obecnie możemy zauważyć, że raczej mało kto się bawi latawcem, chociaż jest to zabawa bardzo dobra. Można by tutaj lekko zasugerować, że latawce zostały wyparte przez drony, ale oczywiście nie każdego na drona stać, a wydaje się, że dzieci, które mają do wyboru nie bawić się ani dronem, ani latawcem, albo pobawić się latawcem, to jednak wolałoby mieć taką latającą zabawkę. Latawiec wykonać jest bardzo prosto. Wystarczą nam do tego dwie dość cienkie listewki, które skleimy ze sobą w kształt krzyża. Dookoła należy obwiązać latawiec wytrzymałą linką, uprzednio robiąc na końcach deseczek rowki, w które to linka będzie mogła wpaść i nie będzie z nich spadać. Następnie całą konstrukcję możemy po prostu owinąć najlepiej folią spożywczą, która jest bardzo lekka i nie przepuszcza powietrza. Kiedyś, kiedy nie było tak dostępnej folii polimerowej, wykorzystywano do tego celu bardzo cienki papier. Na koniec musimy tylko jeszcze przymocować sznurek i gotowe.

Model samolotu

Możemy z użyciem drewna z powodzeniem wykonywać również zabawki trochę bardziej skomplikowane, ale też nie na tyle skomplikowane, aby każdy, kto choć raz wbija gwóźdź w ścianę, czy posługiwał się piłą do drewna, nie byłby w stanie tego wykonać. Możemy na przykład wykonać prosty model samolotu, wycinając jego kadłub z kawałka deski drewnianej, podobnie wycinamy skrzydła i ogon. Następnie w kadłubie musimy tylko wyciąć odpowiedni otwór, przez który skrzydła przełożymy i ogon. Potem tylko tak naprawdę sklejamy części klejem do drewna i malujemy na kolor taki, jak się nam podoba i mamy gotową zabawkę. W zasadzie kosztem tak naprawdę kilkunastu złotych i kosztem naszej pracy możemy mieć fajną zabawkę. Obecnie na rynku coraz bardziej popularne są zabawki drewniane, które możemy kupić w sklepach i są to zabawki, które kosztują często dużo więcej, niż nazwijmy to zabawki plastikowe klasyczne. Jak pokazaliśmy wiele z tych zabawek, można wykonać bardzo tanio i bardzo prosto w naszym domu. Niedojść, że będziemy mieli dobrą zabawkę to jeszcze satysfakcję z jej wykonania.