Co zrobić, żeby fotel przestał skrzypieć?


Co zrobić, żeby fotel przestał skrzypieć?

Chyba każdy z nas zna to irytujące uczucie, gdy ulubiony fotel zaczyna skrzypieć, a my coraz bardziej tracimy cierpliwość. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na najtańsze meble, czy też sięgnęliśmy po produkty wysokiej jakości, ten problem spotka wkrótce wszystkich. Fotele, z których regularnie korzystamy są wciąż eksploatowane i w ten sposób coraz bardziej się psują. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, by irytujące skrzypienie nie powracało do nas zbyt często.

Dlaczego mój fotel skrzypi?

Zazwyczaj winę za skrzypienie ponosi mechanizm w naszym fotelu, który jest najbardziej narażony na wycieranie lub uszkodzenia mechaniczne. Mowa tu szczególnie o fotelach biurowych, które lubimy dostosowywać do swojej ulubionej pozycji.  W efekcie podnosimy je, obniżamy, a potem znów trochę podnosimy. Do tego jeszcze się skręcamy, przez co mechanizm wciąż jest w użytku. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie korzystanie z niego, wkrótce możemy doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Możliwe również, że akurat kupiliśmy wadliwy model, który już od początku zaczyna skrzypieć. W takiej sytuacji najprawdopodobniej nasz fotel ma wady konstrukcyjne, na które już nic nie możemy poradzić. Powinniśmy porozmawiać ze sprzedawcą i ubiegać się o wymianę towaru na nowy i pozbawiony wad.

Trzeszcząca tapicerka

Za problemy z trzeszczeniem i skrzypieniem fotela może również odpowiadać tapicerka. Kłopot ten dotyczy szczególnie foteli skórzanych, które są szczególnie głośne i delikatniejsze w użyciu. Jeśli zauważymy, że problem tkwi nie w mechanizmie, a w skórze, to przed nami stosunkowo proste zadanie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w porządny nawilżacz do skóry i zastosujemy go zgodnie z zaleceniami producenta. Skrzypienie powinno ustąpić.

Inne powody

Jeśli dostrzeżemy, że problem polega na zepsutym mechanizmie, powinniśmy oddać go do naprawy. Specjalizujące się w tym zakresie firmy wyeliminują wady i oddadzą nam naprawiony fotel. Prawdziwy kłopot może pojawić się wtedy, gdy cały mechanizm będzie poważnie uszkodzony i jego naprawa nie będzie zupełnie opłacalna. W takiej sytuacji prawdopodobnie zostanie nam zaproponowana wymiana mechanizmu. Pytanie tylko, czy warto się na nią zdecydować. O ile w przypadku droższych, wysokiej jakości foteli cena nowego mechanizmu może być adekwatna, o tyle w przypadku tych najtańszych będzie zupełnie nieopłacalna. Wtedy już lepiej kupić sobie nowy fotel.

Wycieranie się smaru

Jeszcze innym, równie popularnym powodem jest wycierający się smar we wszystkich ruchomych elementach fotela. Gdy zaczyna go brakować, poszczególne fragmenty pocierają o siebie, wytwarzając przykre i dokuczliwe skrzypienie. By wyeliminować problem, musimy nałożyć smar na elementy ruchome. W tym celu zazwyczaj konieczne okazuje się rozkręcenie fotela, by dostać się do wszystkich potrzebujących fragmentów. I tutaj warto zdecydować się na porządny smar, który na dłuższy czas zabezpieczy mechanizm przed trzeszczeniem. Powinniśmy również pamiętać, że smarowanie to jeden ze sposobów na regularne dbanie o swoje meble. Warto o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy fotel zacznie się już upominać swoim skrzypieniem.

Systematyczne czyszczenie mebli

Choć zwykle nie zapominamy o regularnym sprzątaniu mieszkania i najbardziej widocznych mebli, o tyle często pomijamy właśnie fotele, które również wymagają systematycznego czyszczenia. Jeśli korzystamy z nich na co dzień, to wkrótce może się okazać, że będą potrzebować nie tylko dokładnego wysprzątania, ale i regulacji. Warto pamiętać, że podczas podnoszenia, obniżania, skręcania i przechylania w fotelu mogą pojawiać się luzy. I to one odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnych dźwięków. Również nieodpowiednio skręcone meble wkrótce zaczną się upominać o ich zabezpieczenie i naprawę. Niewłaściwa pielęgnacja skraca żywotność wszystkich foteli. Dobrze jest o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy dobywa się z nich skrzypienie, a siedzisko niepokojąco się przechyla.

Potrzebne narzędzia

By w każdej chwili móc wyeliminować problem ze skrzypieniem warto zawsze mieć w domu niezbędne narzędzia. Nie ma ich wiele, ale to absolutne minimum, które powinno się znaleźć w naszym zestawie naprawczym:

  • smar
  • wkrętaki proste i krzyżowe
  • młot
  • zapasowe akcesoria do fotela
  • szczypce

Dzięki tym kilku prostym narzędziom będziemy zawsze przygotowani na ewentualne naprawy. Zanim zaczniemy rozkręcać swój fotel warto sprawdzić, skąd dobiega skrzypienie i jaki może być jego powód. Niejednokrotnie wystarczy nawilżyć tapicerkę, o której wcześniej wspominaliśmy lub wymienić części, do których bez problemu możemy się dostać. Możliwe również, że problemem są niedokręcone śruby, które wydają nieprzyjemne odgłosy. Warto również pamiętać, że nie wszystkie usterki jesteśmy w stanie samodzielnie wyeliminować i czasami niezbędna okazuje się pomoc ekspertów. Niejednokrotnie naprawy nie mają sensu i musimy pomyśleć o wymianie elementów na zupełnie nowe części. Próby usunięcia niektórych usterek mogą być zbyt czasochłonne i drogie w porównaniu z zupełnie nowym mechanizmem lub nawet samym fotelem.