Jak zrobić przecieraną komodę?


Jak zrobić przecieraną komodę?

Przecierane meble pasować będą do wielu wnętrz. Sprawdzą się zarówno w pokoju urządzonym w stylu industrialnym, jak i w zupełnie odmiennych – na przykład vintage lub shabby chic. Jak zrobić przecieraną komodę?

Na czym polega przecieranie mebli?

Tak zwana przecierka to jedna z bardzo popularnych i cenionych metod postarzania mebli. Polega ona na przemyślanym ścieraniu farby w wybranych przez siebie miejscach. Efekt jaki w ten sposób uzyskujemy to mebel wyglądający na zadbany antyk.

Czego potrzebujemy do przecierki?

Przecierka nie jest trudna, warto jednak wcześniej zebrać informacje jak ją wykonać i odpowiednio się do tego przygotować. Dzięki temu unikniemy najbardziej popularnych błędów oraz przestojów w pracy.

Najważniejszym etapem jest zebranie odpowiednich akcesoriów. Bez nich prace nad komodą nie będą możliwe. Do przecierki potrzebne będą:

  • Mebel, czyli w tym wypadku komoda,
  • Środki czyszczące, czyli ścierka i detergent,
  • Papier ścierny,
  • Ciemna farba,
  • Farba, której kolor przyjmie mebel,
  • Parafina świecowa,
  • Papier ścierny, nóż lub druciana szczotka.

Jak zrobić przecieraną komodę?

Przy zastosowaniu powyższych produktów bez problemu dokonamy przecierki mebla. Warto zaznaczyć, że możemy w ten sposób przerobić zarówno stare, jak i nowe meble.

Wybór komody

Zanim przystąpimy do przecierki potrzebujemy oczywiście odpowiedniego obszaru pracy, czyli mebla. Nie ma tu znaczenia, czy pracować będziemy na komodzie, która jest w naszej rodzinie od pokoleń i stoi w naszym domu odkąd sięgamy pamięcią, czy po prostu kupimy nowy mebel. Możemy użyć także używanej komody zakupionej w sklepie z antykami lub za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych.

Ważne jest jednak to, żeby komoda została wykonana z drewna. Nie da się przetrzeć mebla z paździerzu czy sklejki, a na pewno nie tak, żeby wyglądało to dobrze. Wszystkie przecierane elementy muszą być więc wykonane z drewna.

Czyszczenie komody

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze starą czy nową komodą, konieczne będzie jej dokładne czyszczenie. Nawet nowe meble pokryte mogą być kurzem i pozostawionym po dotykających je palcach potem i tłuszczem, każda komoda wymaga więc starannego czyszczenia ścierką i ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.

Ścieranie lakieru

Często może okazać się, że drewno z którego została wykonana komoda było lakierowane. Jest to bardzo popularny sposób zabezpieczania i konserwacji drewnianych mebli. Jednak w momencie gdy przystępujemy do przecierki taki lakier będzie stanowił dla nas przeszkodę, dlatego musimy go zmatowić przy pomocy papieru ściernego. Umożliwi to poprawne położenie farby i efektywne przecieranie. Jeśli farba zostanie położona na lakier, zamiast się ścierać, może po prostu odpryskiwać, psując cały efekt.

Ciemna farba

Na tak przygotowaną komodę należy położyć ciemną farbę. To właśnie ona odpowiadać będzie za cały efekt, jaki uzyskamy przy pomocy przecierki. Warto pamiętać, że nie musimy kłaść farby na całą powierzchnię mebla. W miejscach, których nie zamierzamy przecierać, jest ona zupełnie zbędna.

Na tym etapie należy więc zdecydować, które elementy komody będziemy przecierać. Najczęściej wybierane obszary to krawędzie, kanty i okolice uchwytów. To właśnie te fragmenty mebli przecierają się najwcześniej w trakcie użytkowania, przecierki w tych miejscach wyglądają więc najbardziej realistycznie.

Parafina świecowa

Wosk to kolejna warstwa produktu, który nałożyć możemy wyłącznie na miejsca, które mają zostać przetarte. W zasadzie to wręcz niewskazane jest nakładanie go na całą powierzchnię mebla. Jego zadaniem jest bowiem ułatwienie nam ścierania wierzchniej warstwy farby, a więc wosk po prostu zmniejsza jej przyczepność. Nałożony na pozostałe elementy może sprawić, że farba nie będzie trwała, a mebel szybciej będzie się zużywał.

Główna farba

Kolejnym krokiem będzie położenie farby o kolorze, w jakim chcemy widzieć naz mebel. Trzeba tutaj zaznaczyć, że przecierka wygląda najlepiej, jeśli wybierzemy kontrastowe kolory. Bardzo dobrze będzie wyglądała na przykład wtedy, kiedy czarna farba będzie przebijała spod białej. Również zdecydowane kolory, typu mocno nasycony zielony, turkusowy, żółty czy niebieski wyglądają świetnie, kiedy potraktujemy je czarną przecierką.

Inaczej należy podejść do sprawy, jeśli zależy nam na bardzo delikatnym efekcie. Wówczas na czarną farbę o naturalnym, nawiązującym do drewna kolorze, możemy nanieść farbę o tej samej barwie, ale jaśniejszą.

Jak przecierać komodę?

Kiedy wykonamy wszystkie poprzednie kroki, przy chodzi pora na gwóźdź programu. Jest nim przecieranie mebla. Narzędzie, którego użyjemy, zależy przede wszystkim od efektu, który chcemy uzyskać.

Jeśli zależy nam na całkowitym zdarciu farby z wybranych miejsc, ale nie chcemy naruszać przy tym drewna, to dobrym wyborem będzie nóż. Co bardzo istotne, nie należy używać jego ostrej strony. Farbę usuwamy ostrożnie tępą stroną noża.

Innym sposobem jest przecieranie drewna za pomocą używanego już wcześniej papieru ściernego. Papier pozwana na uzyskanie bardziej równomiernego efektu.

Natomiast jeśli poza starciem farby chcemy także postarzyć drewno, możemy pokusić się o przecierkę drucianą szczotką. Spowoduje ona niewielkie uszkodzenia, które nadadzą komodzie wygląd prawdziwego antyku.