Ekwipunek do nurkowania – co jest potrzebne?


Ekwipunek do nurkowania - co jest potrzebne?

Nurkowanie staje się coraz bardziej popularną atrakcją dla wielu ludzi. Nie ma się co dziwić, gdyż dzięki niemu jesteśmy w stanie ujrzeć całe piękno podwodnego życia, które toczy się bez większego wpływu człowieka. Każdy z nas z pewnością widział na serwisach społecznościowych różne filmy z tego typu przygód, gdzie autorzy ukazują zjawiskowe rafy koralowe, wyjątkowe organizmy czy też inne sytuacje z różnych zbiorników wodnych. Oczywiście, w większości przypadków są to profesjonaliści, którzy posiadają kosztowny sprzęt, mają ukończone wszelakie kursy nurkowe, a na swoje wyprawy przeznaczają znaczne środki. Jednak, każdy jakoś musiał zacząć, czyż nie? Nie warto więc się na początku zniechęcać, jeśli także naszym marzeniem jest zostanie profesjonalnym nurkiem, a, co za tym idzie, mieć przed sobą szereg atrakcyjnych możliwości. By jednak odpowiednio przygotować się, potrzebne są podstawy, o których opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Odpowiednie umiejętności są podstawą

By móc wykonywać wymarzony zawód, przede wszystkim koniecznie jest pozyskanie odpowiednich zdolności i umiejętności. W przypadku nurkowania z pomocą mogą przyjść szkoły nurkowe, które profesjonalnie szkolą przyszłe pokolenia miłośników przygód podwodnych. Istnieje jednak kilkadziesiąt rodzajów kursów, które, zależnie od specjalizacji, jaką chcemy pozyskać, różnią się także między sobą ceną. Wpływa na ten fakt wiele czynników, do których należą między innymi:

  • czas realizacji zajęć oraz długość pojedynczej lekcji,
  • wielkość grupy,
  • czas poświęcany przez instruktora,
  • miejsce, gdzie kurs jest przeprowadzany,
  • wymagany sprzęt.

Stąd też cena kursu nurkowania dla początkujących znacząco różnić się będzie od kosztów uzyskania danej specjalizacji nurkowej. Jeśli jednak chcemy zostać w pełni profesjonalnym nurkiem, prócz przygotowania odpowiedniej kwoty pieniędzy na pożądane kursy powinniśmy także nabyć wymagany ekwipunek pozwalający na bezpieczne nurkowanie oraz nagrywanie naszych odkryć. Co jest obligatoryjnym sprzętem dla nurka amatora?

Jakość ponad wszystko

Jeśli już udało nam się ukończyć kurs na nurka, podstawowym ekwipunkiem każdej osoby wykonującej wspomniany zawód są maska, płetwy i rurka. Pozwalają one na bezproblemowe poruszanie się w głębinach. Płetwy znacznie wzmocnią siłę wykonywanych ruchów nogami, natomiast maska zapewni świetną widoczność. Rurka natomiast przyda się na niewielkich głębokościach, gdyż zapewni nam stały dostęp do świeżego powietrza występującego ponad powierzchnią wody. Jeśli jednak zamierzamy pływać głębiej, prócz kolejnego odpowiedniego szkolenia nurkowego potrzebne nam będą odpowiednie butle z tlenem. Obligatoryjnym sprzętem, by móc z nich pozyskiwać gazy oddechowe są także automaty oddechowe i kamizelki ratownicze. Te pierwsze umożliwiają bezpośrednie czerpanie tlenu z butli. Kamizelka natomiast stanowi zabezpieczenie w razie zagrożenia uduszeniem, gdyż dzięki niej nastąpić może awaryjne wynurzenie. Istnieje także wiele urządzeń, które nie są obowiązkowe przy każdej wyprawie w głąb morza, lecz znacznie ułatwiają całość zadania. Może to być wszelaki ubiór okrywający nasze kończyny, kaski, skafandry czy też kominiarki. Do drugiej kategorii należą zegarki, latarki i inne urządzenia pozwalające na rozświetlanie ciemnych miejsc czy też poruszanie się w trudno dostępnych zakamarkach. Czym jednak warto dokumentować nasze podwodne przygody?

Jaką kamerę warto wybrać?

By w wysokiej jakości móc nagrywać swoje doświadczenia pod wodą, przygotować się musimy na dość spory wydatek. Najpopularniejszą bowiem opcją dla nurków jest kamera firmy GoPro. Są one wodoodporne oraz mają świetną renomę w środowisku osób wykonujących sport ekstremalne, stąd dla początkującego mogą być świetnym wyborem. Ich cena zamyka się w kilku tysiącach złotych, stąd warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Wpływa na to w głównym wypadku jeden powód. Jest nim stosunek ceny do jakości. Na rynku bowiem istnieje tysiące kamer, a najdroższe z nich (przykładowo firmy RED) to koszt blisko kilkudziesięciu tysięcy złotych! Coraz bardziej popularną opcją stają się także kamery 360 stopni, które dzięki technologii zastosowanej przy ich produkcji pozwalają na nagrywanie filmów z każdej strony nurka. Po uzyskaniu nagrania efekt zapiera dech w piersiach, lecz także to ma swoją cenę. Warto więc przed wyborem odpowiedniej kamery przejrzeć rynek oraz spytać odpowiednich ekspertów, którzy z pewnością pomogą dobrą radą i rozeznaniem w tym temacie. Jeśli jesteśmy nurkiem amatorem, z pewnością nie warto inwestować więcej w sprzęt nagrywający niżeli w ekwipunek, który odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Warto tu rozważyć tańsze opcje, jak na przykład urządzenia firmy GoPro, które wykorzystać możemy nie tylko do nagrywania podwodnych przygód, lecz także wielu innych doświadczeń z sportami ekstremalnymi. Natomiast, jako profesjonalni nurkowie, zależnie od specjalizacji, warto dostosować swój budżet na kamerę do potrzeb. Pamiętajmy jednak, że w sportach ekstremalnych liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, gdyż nic nie jest cenniejsze niż nasze życie!