Jak znaleźć środki na własny biznes?


Jak znaleźć środki na własny biznes?

Jak znaleźć środki na własny biznes? Masz koncepcję na własną działalność, ale nie wiesz skąd wziąć na nią pieniądze? Istnieje sporo możliwości pozyskania środków finansowych potrzebnych na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli dysponujesz jakimś konkretnym pomysłem i masz wolę zaistnienia na rynku jako przedsiębiorca, to zostań tutaj przez chwilkę. W trakcie lektury niniejszego artykułu poznasz ciekawe formy pozyskiwania źródeł finansowania własnej działalności.

Proste i niezawodne źródło finansowania

Jak znaleźć środki na własny biznes?
Jak znaleźć środki na własny biznes?

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, która pragnie założyć własną firmę, możesz skorzystać z dotacji przyznawanych przez Urząd Pracy. Powodzenie pozyskania pieniędzy na zainicjowanie działalności własnej firmy uzależnione jest od pewnych czynników. Jest to przeważnie analiza szans osoby ubiegającej się o dofinansowanie z PUP. Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, podpiszesz umowę o udzielenie wsparcia finansowego. Ustala ona między innymi termin, w jakim powinieneś założyć własną działalność. Na udokumentowanie wydatków poniesionych w trakcie zakładania firmy masz 2 miesiące od startu działalności. O szczegółowych warunkach przyznawaniu dotacji z PUP przeczytasz na ich stronie internetowej.

Kredyt na rozkręcenie biznesu

Kolejnym sposobem, na pozyskania funduszy na start własnej działalności jest zaciągnięcie kredytu w banku. Korzystnym dla Ciebie rozwiązaniem problemu braku środków będzie zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Dzięki pieniądzom pozyskanym w ten sposób zakupisz niezbędne narzędzia do pracy, wynajmiesz lokal służący do prowadzenia działalności i tak dalej. Pożyczki dla przedsiębiorców mają tę zaletę, że można z powodzeniem przygotować pole pod przyszłą działalność. Warto tu wspomnieć o jednym jedynym mankamencie takiego rozwiązania. Polega on na wkładzie własnym. Niektóre z banków wymagają od kredytobiorcy jakiegokolwiek wkładu własnego. Jeśli jest on niewielki, to koszty uzyskania kredytu są wyższe. Przyszły przedsiębiorca musi też mieć świadomość, że w tym wypadku istotną rolę gra zdolność kredytowa. Im ona wyższa tym szanse na uzyskanie pożyczki dla przedsiębiorców są pewniejsze.

Co zrobić przy braku zdolności kredytowej?

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego uzależnione jest, o czym wspomnieliśmy powyżej od oceny zdolności kredytowej. Skąd zaczerpnąć fundusze, jeśli jej nie mamy? Z pomocą przychodzi specjalny program. Na czym opiera się idea tego programu, kto jest nim objęty i jak zorganizować sobie w ten sposób finansowanie własnej działalności? Wsparcie na starcie, bo taką nazwę przyjął projekt, zapewnia osobom bez zdolności kredytowej uzyskanie stosownej pożyczki. Programem tym objęci są absolwenci szkół średnich i studiów w okresie 48 miesięcy od uzyskania dyplomu. Beneficjentami tego projektu są również osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP. Jeśli spełniasz ten wymóg i interesuje Cię pożyczka na start, to udaj się do pośrednika finansowego i wypełnij stosowny wniosek. Werdykt dotyczący przyznania pożyczki zapada w terminie 14 dni od złożenia wniosku. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony przychylnie, to od chwili uzyskania decyzji trzeba będzie wykonać kilka kroków. Konieczne stanie się zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej i podpisanie umowy z pośrednikiem finansowym. Po przelewie określonych środków na konto będziesz mógł przystąpić do organizowania swojej firmy. Warunki kredytowe zawarte w tym programie są niezwykle korzystne. Niskie oprocentowanie kredytu i długi okres karencji powinny Cię zainteresować, jeśli kwalifikujesz się pod ten program. Mało tego, jeśli stworzysz miejsce pracy dla osoby bezrobotnej, część zadłużenia może zostać umorzona.

Sprawdź koniecznie:

Unijne instrumenty wsparcia

Istnieją programy unijne skierowane do osób nieposiadających zdolności kredytowej, a pragnących założyć działalność. Jeśli więc nie kwalifikujesz się do programu wsparcie na starcie, warto, jest skorzystać z pomocy unijnych projektów. Inicjatywa JEROMIE służy do wspierania mikro przedsiębiorczości. Dedykowana jest osobom nieposiadających zdolności kredytowej i nieposiadającym odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli planujesz zatrudniać od 1 do 250 osób i prowadzić działalność na terenie określonych województw ten sposób pozyskania funduszy na start jest strzałem w dziesiątkę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pożyczka unijna na start ma atrakcyjne oprocentowanie roczne. Waha się ono od 0 do 6%. Środki uzyskane z programu JEROMIE muszą służyć przede wszystkim budowie lub rozbudowie działalności gospodarczej. Niezwykle istotne jest, by uzyskane ze środków unijnych pieniądze przeznaczyć na wdrożenie pewnych rozwiązań technologicznych. Pod tym pojęciem kryją się instalacje sprzyjające oszczędności energii (np. zakup instalacji fotowoltaicznych lub szerzej ekologicznych) i cyfryzacji stwarzanego miejsca pracy. Kolejnymi warunkami zdobycia takiej pożyczki są chęci kredytobiorcy do stwarzania miejsc pracy i dostosowanie się do norm unijnych. Jeśli chodzi Ci po głowie jakiś innowacyjny projekt, to uzyskanie takiego wsparcia okaże się świetnym rozwiązaniem.