Kiedy należy wykonać rekonstrukcję paznokcia?


Kiedy należy wykonać rekonstrukcję paznokcia?

Kiedy należy wykonać rekonstrukcję paznokcia? Paznokcie, zarówno te u nóg, jak i u rąk, bywają nierzadko narażone na działanie niepożądanych bodźców, takich jak różnego rodzaju infekcje czy urazy mechaniczne. Skutkiem tego może być delikatne lub znaczne uszkodzenie płytki paznokciowej, wymagające nierzadko odpowiedniej interwencji podologa. W przypadku nieznacznych zmian i uszkodzeń specjalista może zalecić zastosowanie odpowiednich preparatów, jednak w przypadku dużych zmian konieczne może okazać się wykonanie rekonstrukcji paznokcia https://kerpro.pl/kategoria-produktu/rekonstrukcja/. Czym dokładnie ona jest i kiedy należy ją wykonać?

Dlaczego paznokcie potrzebują rekonstrukcji?

Płytka paznokciowa, mimo iż pełni istotną, ochronną funkcję, sama bywa podatna na uszkodzenia. Paznokieć połączony z naskórkiem ma za zadanie chronić go przed działaniem drobnoustrojów i uszkodzeniami. Niestety nierzadko sam ulega uszkodzeniu, zarówno w wyniku urazów mechanicznych, jak i przebytych schorzeń. Naturalne jest, że paznokcie bywają narażone także na różnego rodzaju skaleczenia oraz obciążenia. Wszystko to może przyczynić się do znacznego osłabienia paznokci, a w rezultacie także zwiększenia jego kruchości i łamliwości oraz pojawienia się wyraźnych ubytków w jego strukturze. 

Poza popularnymi schorzeniami, przede wszystkim grzybicą paznokci, do powszechnych czynników, mogących uszkodzić płytkę, zalicza się:

  • regularne i długotrwałe noszenie zbyt ciasnego, słabej jakości obuwia, które prowadzić może do nadmiernego nacisku na paznokieć, a w rezultacie jego uszkodzenia,
  • nadwagę i otyłość, powodujące nadmierne obciążenie płytki paznokciowej,
  • wspomniane powyżej uszkodzenia mechaniczne, jak chociażby mocne uderzenie w twardy, nieruchomy przedmiot, skutkujące osłabieniem paznokcia, a nawet pojawieniem się pęknięć i ubytków,
  • nadmierne używanie kosmetyków i preparatów słabej jakości lub z dodatkiem acetonu.

Warto także pamiętać, że nie tylko grzybica bywa powodem osłabienia płytki paznokciowej. Za obniżeniem ich kondycji, a co za tym idzie także osłabieniem czy kruchością, stać mogą również choroby przewlekłe, takie jak łuszczyca, cukrzyca, anemia czy zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego. 

Czym dokładnie jest rekonstrukcja paznokcia?

Rekonstrukcja paznokcia to specjalistyczny zabieg, który może zostać wykonany przez podologa. Zabieg ten polega na skutecznej odbudowie fragmentu zniszczonego paznokcia. Czynność ta jest możliwa dzięki wykorzystaniu jednej z kilku nowoczesnych, dostępnych metod. Do uzupełnienia fragmentu uszkodzonego paznokcia podolog może użyć masy żelowej, masy akrylowej lub silikonowej. 

Kiedy wykonać rekonstrukcję płytki?

Zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej należy wykonać w przypadku, gdy znaczna jej część została uszkodzona na skutek infekcji, urazu mechanicznego lub działania innych bodźców. W przypadku gdy paznokieć został uszkodzony przez obecność i działanie bakterii lub grzybów, przed rozpoczęciem właściwego zabiegu konieczne jest całkowite wyleczenie pacjenta. W przeciwnym wypadku wykonanie rekonstrukcji po prostu mijałoby się z celem, gdyż wciąż obecne w strukturze paznokcia drobnoustroje powodowałyby jego postępujące uszkodzenie, także w części zrekonstruowanej.

Kiedy należy wykonać rekonstrukcję paznokcia?
Kiedy należy wykonać rekonstrukcję paznokcia?

Rekonstrukcja jest zabiegiem, który pozwala odbudować uszkodzoną płytkę, ale także skutecznie zabezpieczyć uszkodzone łożysko. Zabieg wykonuje się u pacjentów po przebytej infekcji grzybiczej, bakteryjnej oraz wirusowej, a także podczas terapii wrastających paznokci. 

Jednym z podstawowych warunków wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest zachowanie 30% własnej płytki w stanie nienaruszonym, wolnym od infekcji.

Jak wykonuje się rekonstrukcję paznokcia?

Każdy zabieg rekonstrukcji paznokcia z https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/rekonstrukcja-paznokcia/ rozpoczyna się od jego dokładnego oczyszczenia. Podolog musi także dokładnie oszlifować płytkę oraz usunąć wszystkie elementy, które stanowić mogą jakiekolwiek obciążenie czy przeszkodę w wykonaniu zabiegu. Po dokonaniu starannych oględzin i rozpoznaniu przyczyny tak znacznego uszkodzenia paznokcia podolog wybiera optymalny dla danego pacjenta sposób leczenia i rodzaj materiału do wykonania rekonstrukcji. Następnie specjalista może przystąpić do właściwej rekonstrukcji uszkodzonej płytki. Do wyboru ma jedną z czterech nowoczesnych metod kompleksowej odbudowy paznokcia. Są to:

  • technika warstwowa – oparta na jednoczesnym wykorzystaniu masy akrylowej i pudru,
  • technika Greppmayr, w której wykorzystuje się specjalistyczną, podgrzaną folię,
  • technika Fiberglass, oparta na użyciu mieszanki jedwabiu z resiną, odpowiednia na trudne przypadki,
  • proteza paznokcia, pozwalająca na odbudowę całej płytki paznokciowej, a jednocześnie będąca metodą najbardziej wymagającą i skomplikowaną. 

Warto podkreślić, że rekonstrukcja paznokcia to proces, który wymaga czasu i cierpliwości pacjenta. Na ostateczne efekty można czekać nawet do roku. Obecnie jednak, dzięki stale rozwijającym się metodom podologicznym i dostępnym na rynku nowoczesnym preparatom wzmacniającym i regenerującym, czas ten wyraźnie się skraca. 

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl