Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej


Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe stymuluje w skórze naturalne procesy regeneracji. W ostatnim czasie zabiegi estetyczne polegające na wykorzystaniu własnego osocza są bardzo popularne. Zabieg jest rekomendowany dla pacjentów, których skóra jest odwodniona i szara w wyniku naturalnych procesów starzenia, zbytniej ekspozycji na promienie słoneczne czy też u nałogowych palaczy. Osocze bogatopłytkowe jest naturalnym składnikiem organizmu, dlatego jest dobrze tolerowane przez organizm i nie wywołuje reakcji alergicznych. W efekcie skóra jest napięta i nawilżona, poprawia się także jej grubość.

Osocze bogatopłytkowe – podstawowe informacje

Od pacjenta pobierana jest krew, a następnie odseparowuje się z niej osocze bogatopłytkowe. Probówki z krwią umieszcza się w wirówce laboratoryjnej, w której są one wirowane w odpowiednim czasie i z odpowiednią prędkością. Płytki krwi są oddzielane od reszty składników, dochodzi do ich zagęszczenia i umiejscowienia w osoczu krwi. Koncentraty płytkowe zawierają związki, które przyspieszają angiogenezę, czyli budowę nowych naczyń krwionośnych i nowych komórek. Osocze wraz z koncentratem odciągane jest do strzykawki i podawane bezpośrednio w wybrane miejsca na skórze. Osocze bogatopłytkowe posiada niskie pH, co prowadzi do zahamowania wzrostu bakterii i wirusów oraz ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Zabiegi tego typu wykonywane są zazwyczaj profilaktycznie, aby opóźnić procesy starzenia się skóry, wygładzają mniejsze zmarszczki i powodują rozjaśnienie przebarwień na skórze. Poprawiają także elastyczność skóry, a w połączeniu z innymi zabiegami, np. z wykorzystaniem lasera skutecznie usuwają stare blizny po trądziku, a także ślady pooperacyjne i rozstępy.

Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie

Osocze pozwala poprawić kondycję skóry suchej i zwiotczałej, niweluje różnego rodzaju przebarwienia. Lepsze ukrwienie poprawia kondycję skóry i zwiększa jej rozświetlenie. Dzięki zastosowaniu tej metody można usunąć zmarszczki palacza, poprawić kondycję skóry wokół oczu, opadające kąciki ust, w dużym stopniu skorygować i wygładzić skórę szyi i dekoltu. Najważniejsze następstwa po zastosowaniu zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego to:
– rewitalizacja powłok skórnych,
– przyspieszony proces gojenia po wykonanych innych zabiegach,
– nadawanie nowego kształtu włóknom kolagenowym,
– zniwelowanie zmarszczek,
– poprawienie elastyczności, naprężenia i gęstości skóry.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznejOsocze jest również często stosowane w przypadku wypadania włosów i łysienia. W takim wypadku iniekcje przeprowadzane są w miejsca, gdzie występują mieszki włosowe, osocze powoduje ich odżywienie, a włosy dzięki temu stają się mocniejsze, zdrowsze i następuje proces ich odrastania. Zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego stosowany jest również jako element wspomagający w przypadku autoprzeszczepu włosów. Wskazaniem jest także łysienie androgenowe i menopauzalne. Regeneracja skóry, która wynika z odbudowy włókien kolagenowych, sprawia, że osocze może być stosowane w schorzeniach skórnych, np.: w hiperpigmentacji, łysieniu plackowatym, egzemie i atrofii skóry.

Jedną z największych zalet stosowania osocza bogatopłytkowego, jest to, że pozyskiwane jest z własnych tkanek. Dzięki temu jest zharmonizowane z organizmem i nie dochodzi do żadnych niepożądanych reakcji ze strony układu immunologicznego. Może wystąpić jedynie małe zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność miejsc, w których przeprowadzany był zabieg.

Przeciwwskazania do zabiegów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Zabieg ten charakteryzuje się dużym stopniem bezpieczeństwa, ale są również przeciwwskazania do jego stosowania. Jest nimi między innymi zażywanie leków immunosupresyjnych, stosowanych z reguły po przeszczepach organów wewnętrznych, a także leków przeciwzakrzepowych, które spowalniają proces krzepnięcia. Zabiegu nie wykonuje się również u osób z przebiegiem choroby nowotworowej, przewlekłą niewydolnością wątroby, chorobami autoimmunologicznymi, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Przebieg zabiegu

Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel medycyny estetycznej. W czasie zabiegu pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, dlatego przed jego wykonaniem z reguły używa się kremu przeciwbólowego. Następnie krew jest pobierana i odwirowywana w specjalnie do tego celu przeznaczonym urządzeniu. W kolejnym etapie osocze jest odpowiednio aktywowane i podawane za pomocą cienkiej igły do odpowiedniej warstwy skóry. Duży wpływ na końcowy rezultat ma właściwy sposób pobrania osocza. Ilość płytek krwi i związków wzrostowych musi być w nim jak największa, a żywe płytki powinny być w nienaruszone, aby zachowały aktywność biologiczną. Dlatego ważne jest, aby procedura była wykonywana przez wykwalifikowanych lekarzy.

Z reguły zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe wykonywane są cyklicznie, od 3 do 5 zabiegów w odstępach kilku tygodniowych. Najlepsze rezultaty są osiągane dopiero po zakończeniu całej serii, utrzymują się około sześciu miesięcy, po tym okresie można wykonać pojedynczy zabieg przypominający, który wydłuży uzyskany efekt.