Jakie rolety do altany?


Jakie rolety do altany?

Choć altany nie zawsze stanowią pełnoprawne budynki mieszkalne, to w wielu kwestiach nie różnią się od naszych domów. Często na przykład chcemy zapewnić w nich sobie prywatność oraz osłonę od słońca. Jakie rolety do altany?

Dlaczego montować rolety w altanie?

Czas w altanie spędzać możemy tak naprawdę o każdej porze roku. Wiosną rozpoczynamy prace ogrodowe, aby przygotować grządki na sezon. Latem działka, a więc i altana, stanowi ważne miejsce rekreacji dla wielu osób. Można uciec do niej przed skwarem z rozgrzanego zabetonowanego miasta, czy po prostu wybrać się na piknik czy grilla na kawałku prywatnego terenu. Jesienią przychodzi czas, by sprzątnąć grządki i grabić liście. Nawet zimą zdarzają się cieplejsze dni, w które zechcemy pooddychać powietrzem na łonie natury.

O każdej porze roku przydaje się więc ogródek czy działka z dobrą altanką, a żeby altanka służyła dobrze, musi mieć okna, a w nich rolety. Pełnią one różnorakie funkcje. Jeśli zdecydujemy się na moskitiery, chronić będą one wnętrze altany przed inwazją uporczywego robactwa. Rolety materiałowe pozwolą nam natomiast uchronić wnętrze pomieszczenia przed ciekawskimi spojrzeniami i upalną pogodą.

Moskitiery okienne i drzwiowe

Tak naprawdę moskitiery w altanie to podstawa. Nikt nie lubi przecież być pogryziony przez komary, a tym bardziej kleszcze. Moskitiery okienne pozwolą nam wywietrzyć altanę bez obaw o to, że wpuścimy do niej nieproszonych gości. Dzięki temu unikniemy we wnętrzu zaduchu i gromadzenia się nagrzanego, nieświeżego powietrza. Te drzwiowe to także dobry pomysł. Dzięki nim możemy swobodnie wychodzić i wchodzić do altany bez pamiętania za każdym razem o tym, by zamykać drzwi.

Rolety materiałowe i drewniane

Warte uwagi są także rolety materiałowe. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na różne rodzaje tkanin. Rolety na okna tego typu spełniają kilka ważnych zadań. Po pierwsze, możemy je łatwo zaciągnąć, aby ograniczyć światło wpadające do altany. Funkcja ta jest przydatna nie tylko wtedy, gdy zechcemy uciąć sobie drzemkę. Przede wszystkim zabezpieczać będzie wnętrze domku przed nagrzewaniem się.

Ochrona przed słońcem

Promienie słońca wpadające przez wstawione w okna szyby momentalnie nagrzewają powietrze wewnątrz pomieszczenia do bardzo wysokiej temperatury. W takim wypadku w altanie szybko zaczyna panować zaduch i upał trudny do zniesienia. Nie sposób w takich warunkach wypoczywać, a już tym bardziej pracować czy gotować. Materiałowe lub drewniane żaluzje na wymiar szybko rozwiązują ten problem – wystarczy rozwinąć roletę, by zablokować dostęp słońca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób panować w nim będzie przyjemny, orzeźwiający cień, w którym schronimy się by odpocząć po pracy na ogrodzie.

Zapewnienie prywatności

Jednak to nie wszystko, co mają do zaoferowania tego typu rolety. Szyby okienne, nieważne czy gołe czy osłonięte firaną, tak naprawdę stanowią niezłą gratkę dla ciekawskich oczu. Nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować to, kto przebywa w otoczeniu naszej altany. Dzieje się tak zwłaszcza gdy nie jest ona częścią przydomowego ogrodu, tylko stoi na jednej z działek należących do jednego ze stowarzyszeń udostępniających ogródki działkowe. Sąsiadów możemy wówczas mieć przeróżnych i nawet jeśli są sympatyczni, to takie towarzystwo potrafi być męczące.

Altana wyposażona w rolety zewnętrzne okienne umożliwia chwilowe odcięcie się od świata zewnętrznego, a przez to zapewnienie sobie sporej dawki spokoju i prywatności. Nie tylko to co robimy staje się nagle niewidoczne dla wszystkich osób przebywających na zewnątrz. Również świat zewnętrzny przestaje rozpraszać nas bodźcami wzrokowymi. Możemy wciąż słyszeć sąsiadkę podlewającą kwiaty, ale naszej uwagi nie będzie przyciągał już kolorowy kapelusz, który zakłada do tego zajęcia. Możemy więc w spokoju odpocząć lub popracować bez obawy, że rozpraszać nas będzie mnogość bodźców wzrokowych za oknem.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Prywatność często idzie też w parze z inną ważną rzeczą, czyli bezpieczeństwem. Jeśli pozostawimy gołe szyby lub osłonimy je jedynie cienką, zwiewną firanką, to pod naszą nieobecność każdy będzie mógł zajrzeć do wnętrza altany. Choć nam może się wydawać, że we wnętrzu domku nie ma nic wartościowego, osoba w potrzebie może mieć inne zdanie. Łóżko, koc, zastawa, przenośna kuchenka – wszystko to może stanowić łakomy kąsek dla działkowych złodziei. Łatwo jednak można utrudnić im zadanie osłaniając okna roletami. Zazwyczaj osoba, która chce włamać się do altany, najpierw sprawdza przy pomocy odsłoniętego okna czy znajdzie tam coś potencjalnie wartościowego. Oznacza to, że prędzej ofiarą włamania padnie altana z gołymi szybami niż taka ze spuszczonymi roletami – czy to materiałowymi, czy drewnianymi lub nawet aluminiowymi. Najważniejsze jest to, by dało się je opuścić w taki sposób, by nie zdradzały co znajduje się we wnętrzu pomieszczenia.

Montaż żaluzji antywłamaniowych

Jeśli jednak nasza altana nie stanowi jedynie skromnego domku dla rekreacji, ale prawdziwy dom rozrywki, warto pomyśleć także o założeniu żaluzji zewnętrznych. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie, będą one spełniały zadanie antywłamaniowe, chronić nasz przybytek przed kradzieżami.