Czym jest taping i jaki ma wpływ na nasze ciało?


Czym jest taping i jaki ma wpływ na nasze ciało?

Taping to metoda rehabilitacji, która wykorzystuje taśmę do zapobiegania uszkodzeniom mięśni i więzadeł. Taśmy klejące stosowane są w rehabilitacji i sporcie.Są to: plastry elastyczne i nieelastyczne, opatrunki, bandaże itp. Zastosowany materiał pozwala na odpowiedni dobór wykorzystywanych technik do choroby, urazu, stanu pacjenta czy etapu rehabilitacji. Ponadto uzupełnia inne profesjonalne metody rehabilitacji lub stanowi integralną część realizowanego planu rehabilitacji.

Czym jest taping?

Taping to plaster o działaniu domięśniowym przyczepiony do ciała cofa się do górnej warstwy skóry. Dzięki temu powstaje więcej przestrzeni między skórą a mięśniami. Większa przestrzeń zmniejsza ciśnienie naczyń limfatycznych znajdujących się w okolicy, umożliwiając swobodny przepływ płynu limfatycznego, ułatwiając tym samym drenaż limfatyczny. Jest to również miejsce, w którym różne neuroreceptory wysyłają do mózgu określone komunikaty. Gdy przestrzeń między skórą a mięśniem jest ściskana, na przykład podczas urazu, ściskany jest również receptor. To wtedy wysyłają do mózgu informacje o bólu, upale, zimnie, ucisku, a nawet delikatnym dotyku. Ta informacja umożliwia mózgowi wysyłanie pewnych sygnałów do całego ciała, dzięki czemu może odpowiednio zareagować.

Taping zmienia informacje przekazywane z receptora do mózgu i zmniejsza reakcję organizmu. Pozwala to organizmowi pracować w bardziej tradycyjny sposób (podobny do ćwiczeń fizycznych). Usuwane są również różnego rodzaju przeszkody, które spowalniają proces gojenia.

Do czego służy taping?

Taping służy jako system wspierający mięśnie i stawy, który nie będzie krępował ruchów, pozwalając użytkownikom na powrót do zdrowia po kontuzjach poprzez pełen zakres ćwiczeń. Taśma może złagodzić ból bez potrzeby stosowania leków lub operacji. Ta funkcja taśmy zainspirowała tysiące fizjoterapeutów https://kursy-fizjoterapia.eu/ i ekspertów medycyny sportowej do dostarczania taśmy pacjentom. Dlatego stały się popularne na całym świecie.

Ludzie szybko zauważyli, że plaster może złagodzić obrzęk i ból po urazie. Może być również używany do kontrolowania postawy. Inną funkcją tej techniki jest łagodzenie skurczów. Możesz zwiększyć lub zmniejszyć napięcie mięśni. Sportowcy stosują taśmę rehabilitacyjną po zerwaniu więzadła i operacjach. Jednak takie narzędzie nie pomaga w stanach zapalnych, a także nie jest w stanie skorygować skoliozy (skrzywienia kręgosłupa).

Najważniejsze funkcje tapingu to:

  • zwiększenie wchłaniania limfy,
  • łagodzenie bólu,
  • zmiany w funkcji mięśni,
  • pomoc biomechaniczna.

Dzięki taśmie sportowej bardzo mocne mocowanie uszkodzonych stawów zapewnia ich szybsze gojenie. Taśma rehabilitacyjna nie krępuje ruchów dzięki swojej elastyczności. Mocniej wspierają mięśnie i zapobiegają ich nadmiernemu rozciąganiu. Ma to na celu kontrolowanie mięśni, które sportowcy trzymają przed zawodami lub treningiem o wysokiej intensywności. Obecnie wiadomo, że taśma nadaje się do leczenia bólu trzewnego i nerwowego, takiego jak zapalenie nerwu kulszowego i ból kręgosłupa. W takim przypadku taśma przykleja się wzdłuż nerwu, aby odciążyć tkankę.

Jak taping działa na nasze ciało?

W procesie rehabilitacji taping wspiera uszkodzone mięśnie, dzięki czemu nie trzeba leżeć na łóżku, ale przywraca się siły podczas ćwiczeń, co pomaga szybko wyeliminować produkty regeneracji uszkodzonych tkanek. W celach profilaktycznych służy do rozłożenia obciążenia na mięśnie zaangażowane w pracę. Oczywiście sama taśma klejąca to tylko połowa problemu, a do odpowiedniego jej masowania potrzebny jest fizjoterapeuta. Taping przywraca krążenie krwi i napina skórę, następnie uciska mięśnie.

Taping ponadto pomaga usprawnić przepływ płynu między komórkami i usunąć siniaki. Plastry mogą poprawić przepływ limfy i krążenie krwi w mięśniach, przyspieszając proces regeneracji. Masażyści aktywnie wykorzystują te właściwości nie tylko w celach terapeutycznych, ale także kosmetycznych. Głównym celem plastra jest dalsza stymulacja receptorów skóry, poprawiając w ten sposób kontrolę nerwowo-mięśniową. Krótko mówiąc, taśma powinna wysłać do mózgu sygnał, że coś jest na mięśniu i coś go wspiera, co pozwala osobie na swobodniejsze poruszanie się.

Wskazania do stosowania taśmy to:

  • wsparcie rehabilitacyjne po urazach kolan, kostek, nadgarstków i barków (np. skręcenia),
  • zapobieganie przeciążeniom niektórych stawów lub części ciała podczas uprawiania złożonych sportów,
  • korygowanie ruchu stawów uszkodzonych z jakiegokolwiek powodu,
    choroby neurologiczne.

Fizjoterapeuta nakłada taśmę na napiętą powierzchnię skóry: Na przykład, jeśli taśma jest przyklejona do kolana, zgina staw. Kiedy kończyna powraca do pozycji pionowej, taśma działa ściskająco i wspierająco, a także przenosi część fizycznego obciążenia, które zwykle przenoszą mięśnie i więzadła. Taśma przylega do czystej skóry, która nie ma włosów i nie cierpi na podrażnienia czy widoczne uszkodzenia. Jest oddychająca i przepuszczalna dla wody. Dodatkowo skład kleju jest hipoalergiczny, co pozwala nosić taśmę przez 3-5 dni bez zdejmowania jej.