Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?


Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?

Coraz większa liczba dużych firm decyduje się na to, aby zatrudniać pracowników pochodzących z Ukrainy. Takie informacje znaleźć można w wielu raportach opracowywanych przez rzetelne biura badawcze. Czy agencja pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem? Na jakie problemy musimy być przygotowani w związku z pracownikami z Ukrainy?

Dlaczego warto zdecydować się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy? Czy pracowników z Ukrainy znaleźć można w sieci? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czy agencja pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem?

Kiedy duże przedsiębiorstwa decydują się na poszukiwania pracowników z Ukrainy, wówczas w pierwszej kolejności pojawiają się zapytania w stronę agencji pracy tymczasowej, które powszechnie znane są także jako agencje zatrudnienia. Tego typu rozwiązanie odciąża nas od formalności i wszystkich administracyjnych kwestii, bowiem zajmują się nimi właśnie te firmy. Każdorazowo przeprowadzane są tam optymalne procesy rekrutacyjne. Specjaliści wybierają tylko najbardziej doświadczonych Ukraińców, którzy są rzetelni, jednocześnie posiadają fach w ręku, co w dzisiejszych czasach jest niemalże kluczowe.

Popularnym sposobem na to, aby dotrzeć do pracowników z Ukrainy, są polskie Urzędy Pracy. Alternatywnym rozwiązaniem, jednakże najmniej skutecznym, jest zapytanie rodziny i znajomych pracownika z Ukrainy, który jest już zatrudniony w Polsce. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie tematycznego forum internetowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać możliwości serwisów z ogłoszeniami czy też serwisów społecznościowych, które niekiedy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Na jakie problemy musimy być przygotowani w związku z pracownikami z Ukrainy?

Pomimo tego, że Ukraińcy to bardzo solidni pracownicy, którzy oczekują stosunkowo niskiego wynagrodzenia, to jednak musimy być przygotowani na kilka problemów. Około 20 procent pracodawców uważa, że aktualnie znacznie trudniej jest zatrudnić kadrę ze wschodu niż kilka lat temu. Jak to jest możliwe? Jedną z największych barier, które z praktycznego punktu widzenia są bardzo problematyczne, są formalności administracyjne.

pozyskiwanie-pracowników-z-ukrainyDecydując się na Ukraińca w szeregach kadry musimy zapewnić mu niezbędne pozwolenia na pobyt i na pracę, co w naszych urzędach zajmuje stosunkowo dużo wolnego czasu. Oprócz tego dzieli nas bariera językowa. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka oba te języki wydają się być dość podobne, to w praktyce nie wygląda to jednak tak kolorowo. Pracownicy z Ukrainy, którzy chcieliby znaleźć u nas zatrudnienie, mogą u nas pracować jedynie przez jakiś czas. Dłuższy okres wiąże się z koniecznością załatwiania wielu skomplikowanych formalności. Problemem jest także asymilacja Ukraińców i koordynacja pracownikami po stronie polskich przedsiębiorstw.

Dlaczego warto zdecydować się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy?

Nie bez powodu pracownicy z Ukrainy są tak chętnie zatrudniani przez polskie przedsiębiorstwa. Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możemy liczyć na dużą dostępność pracowników- coraz większa liczba Ukraińców decyduje się na pracę w Polsce, ze względu na znacznie bardziej satysfakcjonujące zarobki. Warto wspomnieć o tym, że koszt zatrudnienia Ukraińca jest znacznie niższy, co dla wielu firm jest niemalże kwestią priorytetową.

Czas rekrutacji od zgłoszenia zapotrzebowania aż do końcowego podpisania umowy jest dość niski. Warto wspomnieć o braku prawnych ograniczeń w zatrudnianiu na krótkie okresy, nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku pracy długoterminowej. Pracownicy z Ukrainy są w stanie pracować niemalże przez całą dobę, mogą wypracować więcej godzin w skali miesiąca, jednocześnie praca w weekendy nie sprawia im problemów- w końcu przyjeżdżają za granicę po to, aby zarobić pieniądze. Obcokrajowcy szybko się aklimatyzują na terenie naszego kraju, a koordynacja prac grup pracowników z Ukrainy jest łatwa.

Czy pracowników z Ukrainy znaleźć można w sieci?

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?
Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pracowników pochodzących z Ukrainy możemy także znaleźć w sieci. Jest to jednak nieco problematyczne, bowiem wymaga od nas załatwiania wielu formalności. Przede wszystkim warto wykorzystać zupełnie darmowe ogłoszenia o pracy. Wystarczy odwiedzić odpowiednie witryny, aby sprawdzić, jakie firmy szukają pracowników.

Jeśli mamy taką ochotę, sami także możemy ogłosić potencjalne zainteresowanie. Warto umieszczać ogłoszenia w sprawdzonych i zaufanych witrynach, aby zwiększyć prawdopodobieństwo pozyskania pracownika. Alternatywnym, równie skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się social media, takie jak chociażby Facebook, Instagram czy coraz popularniejszy LinkedIn. Za pośrednictwem tych platform możemy dotrzeć do pracowników zza granicy. Wystarczy znaleźć odpowiednie grupy, które stworzone są właśnie w tym celu.