System RFID – co to jest?


System RFID – co to jest?

System RFID – co to jest? Nie trzeba być ekspertem w zakresie nowoczesnych technologii, aby stwierdzić, że firmy korzystają z coraz bardziej innowacyjnych i zautomatyzowanych rozwiązań. Jest to szczególnie ważne, jeśli przepływ informacji jest wysoki. Ostatnio systemy RFID stają się coraz bardziej popularne.

Co to jest system RFID? Czy RFID można wprowadzić we wszystkich przypadkach? Jakie są zalety systemów RFID? Gdzie można zastosować systemy RFID? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

RFID – co to jest?

RFID pochodzi od angielskiego słowa „Radio-Frequency Identification”. W języku polskim można to przetłumaczyć jako sposób identyfikacji za pomocą fal radiowych. Dzięki temu systemowi zdalne odczytywanie i zapisywanie danych jest znacznie łatwiejsze. RFID składa się z 5 różnych elementów. Jednym z najważniejszych jest czytnik RFID, z którym można połączyć całość. To także mózg całego systemu. Można go dowolnie programować, co pozwala na zwiększenie ogólnej użyteczności. Kolejnym elementem jest antena RFID, która wysyła i odbiera informacje. Nie mówiąc już o tagach RFID – dane są tam przechowywane i można je później zdalnie odczytać. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że są one umieszczane na różnych przedmiotach, jak np. kody kreskowe. Jednak tagi mogą zawierać znacznie więcej informacji i mogą być odczytywane wielokrotnie. System nie będzie działał poprawnie bez okablowania łączącego czytnik z anteną. W ten sposób sygnał może zostać wysłany do anteny. Nad całokształtem prac czuwa wyspecjalizowane oprogramowanie, które umożliwia uzyskanie niezbędnych informacji, które mogą być dalej przetwarzane. Niektóre systemy są nieco bardziej złożone, ponieważ mają czujniki ruchu, drukarki RFID i wiele innych funkcjonalnych urządzeń.

Czy RFID można wprowadzić we wszystkich przypadkach?

Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze udawało nam się wdrożyć technologię RFID. Cóż, tagi RFID przesyłają niezbędne dane do anteny lub czytnika za pomocą fal radiowych. Tagi nie posiadają baterii, zasilane są z fal radiowych generowanych przez czytnik. Więc jeśli tag odbiera fale z czytnika lub anteny, energia przepływa przez antenę wewnętrzną do chipa. Co ciekawe, energia tych fal była w stanie aktywować chip, modulując energię pożądaną informacją. Sygnał jest następnie przesyłany z powrotem do czytnika lub anteny. Jeśli mamy do czynienia z falami radiowymi o wysokiej częstotliwości, to prawdopodobnie mają one właściwości zbliżone do światła. Dlatego nie widzą przez plastik i nie odbijają się od przedmiotów. Dlatego warto mieć na uwadze, że systemy RFID nie we wszystkich sytuacjach są skuteczne.

System RFID – jakie są zalety tego rozwiązania?

System RFID – co to jest?
System RFID – co to jest?

Z pewnością wielu wciąż zastanawia się, dlaczego warto było zdecydować się na wdrożenie systemu RFID. Po pierwsze, należy zauważyć, że oszczędność czasu jest powyżej średniej. Nie bez powodu mówi się, że czas to pieniądz. W rezultacie firma była w stanie zaoszczędzić cenny czas zwykle potrzebny do identyfikacji poszczególnych produktów za pomocą tradycyjnych czytników kodów kreskowych. Co prawda technologia ta nie należy do najtańszych rozwiązań, ale po pewnym czasie inwestycja się zwróci i zaczniemy osiągać większe zyski. Ma to bezpośredni wpływ na ograniczenie błędu ludzkiego. Dobrze zaprogramowane maszyny są prawie nieomylne i mogą działać szybciej niż ludzie. Warto wspomnieć, że RFID to także możliwość kontrolowania procesu produkcji i łańcucha dostaw towarów, co dla wielu osób jest bardzo ważne.

Gdzie można zastosować systemy RFID?

Nie da się zaprzeczyć, że technologia RFID jest coraz bardziej popularna i została rozwinięta w wielu dużych przedsiębiorstwach. Dzisiejsza logistyka jest bardzo dynamiczna, więc czas rozpoznania jest na wagę złota. Dzięki RFID możemy mieć pewność, że odczyt zajmie kilka milisekund. Pracownicy nie marnują cennego czasu na ręczne zbieranie produktów i ręczne odczytywanie kodów kreskowych. Okazuje się, że systemy RFID sprawdzą się szczególnie w trudnych branżach, gdzie tradycyjne kody kreskowe nie sprawdzają się. W tym przypadku ma to związek z panującymi warunkami podczas produkcji. RFID pomaga również w śledzeniu różnych typów kontenerów, które wracają do firmy. Kiedy firma wysyła towary, używa kontenera do ich ochrony — w zdecydowanej większości przypadków jest to pojemnik wielokrotnego użytku. Automatyczna identyfikacja zminimalizuje straty związane ze znikającymi pojemnikami.