Jaką odzież BHP możemy wybrać


Jaką odzież BHP możemy wybrać

Jaką odzież BHP możemy wybrać — przewodnik: każdy zawód wiąże się z pewnymi zagrożeniami, przed którymi należy się chronić. Czasem są to zagrożenia natury psychologicznej i niestety trzeba się zabezpieczyć odpowiednimi metodami pracy. Jednak w wielu zawodach są to również bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia, takie jak obrażenia ciała i zatrucia, przed którymi może nas uchronić odpowiednia odzież ochronna.

Nie zawsze jesteśmy dobrze chronieni

W każdej pracy, w której występuje ryzyko, potencjalne narażenie na określone związki zawodowe lub po prostu ubrania, których nie należy nosić na co dzień, pracodawcy są zobowiązani do zakupu specjalnej odzieży dla swoich pracowników. W zależności od profesji mogą to być różne ubrania. Niestety, czasami pracodawcy bardzo lekceważąco podchodzą do swoich obowiązków i zamiast kupić coś bardzo dobrej jakości, wolą wybrać odzież BHP, która nie jest najlepszej jakości i nie spełnia dobrze swojej funkcji. W takim przypadku, zamiast tracić czas na negocjacje z pracodawcą, pracownicy powinni zwrócić uwagę na własne bezpieczeństwo. Warto pomyśleć o sobie i zagrożeniach, które możesz napotkać, ponieważ czasami pracodawcy po prostu nie wywiązują się ze wszystkich swoich zobowiązań, a zagrożenia nie znikają. Czasami czekają na niego nieoczekiwane pułapki. Dlatego każdy pracownik, który nie czuje się bezpiecznie nosząc odzież roboczą, powinien udać się do sklepu z odzieżą BHP w celu zakupu odpowiedniej odzieży.

Jakie kombinezony ochronne mamy do wyboru?

Pojęcie odzieży BHP jest dość szerokie, gdyż obejmuje wszystkie rodzaje odzieży, które można kupić. Może to być odzież BHP, która różni się pod względem funkcji, przeznaczenia, wykonania, materiału, a także wyglądu, dodatkowej ochrony itp. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać przy zakupie takich ubrań. Musisz być świadomy zagrożeń, jakie możesz napotkać w pracy i przygotować się, kupując dobrą odzież. Odzież dzieli się głównie na odzież roboczą i odzież ochronną. Bardzo się od siebie różnią, ale nie tyle wyglądem, ile przeznaczeniem. Mogą się jednak uzupełniać, ponieważ nie zawsze wymagany jest pełny zestaw, taki jak odzież ochronna.

Jaką odzież BHP możemy wybrać
Jaką odzież BHP możemy wybrać

Jeśli chodzi o pierwszy, czyli kombinezon, jego głównym zadaniem jest po prostu ochrona ciała przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Czyli mogą to być wszelkiego rodzaju kombinezony, kurtki, spodnie, okulary itp., aby korpus nie zabrudził się tłuszczem, olejem, brudem, kurzem itp. Najczęściej stosowana jako zamiennik odzieży codziennej. W tym przypadku nie trzeba zwracać uwagi na to, czy realizuje on jakąś dodatkową funkcję, bo ma być po prostu skuteczną ochroną przed kurzem, więc tylko dobrze jest go nie przepuszczać. Możesz jednak spróbować trochę go wzmocnić, aby nie nosić go zbyt szybko i nie martwić się, że czyjś szew pęknie. Nie wymaga atestu, jest więc odzieżą BHP, którą można dowolnie modyfikować, np. umieścić logo firmy. W ten sposób kupujący mogą wybrać kolor, krój i więcej.

Kolejnym rodzajem odzieży BHP jest odzież ochronna. Tutaj jego główna funkcja została opisana w nazwie, czyli nadaje się do ochrony ciała pracowników przed określonymi zagrożeniami, takimi jak ogień, różne substancje żrące, para itp. Oczywiście takie kostiumy można spotkać wśród strażaków czy żołnierzy. Zwykle jest wykonany z określonego materiału, który jest odporny na określoną substancję i powinien być chroniony. Dlatego nie wystarczy po prostu założyć pierwszy kombinezon ochronny, jaki napotkasz, ale zawsze musisz być ostrożny z wyborem. Nie zawsze konieczny jest wybór kompletnego ubioru ochronnego, mogą to być same rękawiczki, kask, buty czy okulary, czyli są to po prostu pojedyncze elementy ubioru przeznaczone do ochrony przed największymi zagrożeniami. Na te ubrania wymagane są odpowiednie atesty i warto dowiedzieć się, czy spełniają stawiane im wymagania. Zwykle nie ma możliwości ingerencji w ich wygląd i strukturę, gdyż wtedy można obniżyć poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają.

Wybór odpowiednich środków ochrony indywidualnej jest trudny, ale bardzo ważny. Nie lekceważ własnego bezpieczeństwa, ponieważ narażasz się na dodatkowe ryzyko, które może spowodować obrażenia ciała, a nawet śmierć. Kask dobrej jakości może uratować życie, podczas gdy kask niskiej jakości może łatwo się złamać i źle amortyzować uderzenie.